Посів кукурудзи: технологія та рішення.


Дата публикации: 18, Январь, 2019

Основне питання, яким цікавляться аграрії перед посівною: на яку глибину здійснювати висів, з якою нормою, з яким тиском секції на ґрунт, з якою швидкістю тощо? На прикладі «королеви полів» кукурудзи пропонуємо поговорити про її технологію посіву та рекомендовані налаштування. Як всім відомо кукурудза – це злакова культура. Коренева система мичкувата, потужна, добре розвинена. Окремі корені проникають у ґрунт на глибину 2-3 м. Основну масу кореневої системи становлять підземні вузлові корені, які заглиблюються у ґрунт до 2,5 м і більше, та розходяться в боки у радіусі понад 1 м. Стебло у кукурудзи — міцне, пряме, розділене на вузли, заповнена нещільною паренхімою. Листки лінійно-ланцетні, великі, з довжиною листкової пластинки 60 см і більше та шириною 6–12 см і більше.  Розміщуються листки на стеблі почергово, не затінюючи один одного. Оптимальна глибина загортання насіння кукурудзи при сівбі на важких суглинкових ґрунтах становить 4-5 см, на легких суглинкових – 5-6, на чорноземних – 5-7, а на супіщаних – 6-8 см. При пересиханні верхнього шару аграрії збільшують глибину загортання насіння на 1-2 см. Тому, щоб не збільшувати глибину посіву і не втрачати енергію проростання існують рішення, про які поговоримо дещо пізніше.

Презентація Precision Planting під час аграрної конференції в Черкасах

Всі виробники посівного матеріалу рекомендують дотримуватися швидкісного режиму 6-8 км/год. Однак всі розуміють, що весна коротка і потрібно посіяти в зжаті строки – тобто збільшувати швидкість посіву. І вже при збільшені швидкості виникають проблеми з сингуляцією, двійниками, пропусками. Але і для швидкісного посіву є рішення!

Вплив притискного зусилля на глибину висіву та ущільнення грунту

Окрему увагу потрібно приділити притискному зусиллю секції на ґрунт. Якщо ми переущільнюємо бічні стінки то маємо розуміти, що коренева система кукурудзи розвивається погано. До того ж не забуваємо про температурні режими (похолодання), недостатню кількість вологи та багато інших факторів. В цілому ми отримуємо заблокований фосфор, який проявляється у виді фіолетового листя.

Відключення рядів на перекритті

Фосфор важливий на ранніх стадіях розвитку, адже фосфор забезпечує хороший ріст кореневої системи та сприяє швидкому росту пагонів і листків. 

Рішення, які можуть вирішити вищевказані проблеми може запропонувати компанія АМАКО Україна. В продуктовій лінійці доступні просапні сівалки Massey Ferguson 9000 VE (Vacuum-Electric) на 8, 12, 16 та 24 ряди з технологією точного висіву Precision Planting.

Сівалка Massey Ferguson 9000 VE ( Precision Planting)

Precision Planting – це американський виробник, який є частиною міжнародної корпорації AGCO. Головним завданням цього підрозділу є розробка технічних рішень, які ведуть облік за посівом чи збиранням урожаю та рішень, які сприяють найточнішій розкладці насіння незалежно від польових умов. Про ці рішення і поговоримо далі.


vSet® v

Серцем кожної висівної секції є вакуумні висівні апарати vSet®, оснащені плоскими полімерними дисками з поплавковим п’ятипелюстковим скидачем двійників з одного боку диска, та барабанним виштовхувачем насіння з іншого. В комплекті йдуть диски для насіння кукурудзи та соняшника. Опційно доступні диски для посіву сої, ріпака, цукрового буряка. Доступні навіть для таких нішевих культур як сорго, нут, квасоля, арахіс.


vDrive®

Кожна висівна секціє має електричний привіт vDrive® який забезпечує регулювання посіву по кожному рядку. Ця функція особливо буде цікава селекціонерам, адже по кожному рядку можна встановлювати окрему норму висіву. Крім того електромотори відключають секції при роботі з перекриттям, економлячи при цьому посівний матеріал. Кожна сівалка має свій бортовий героскоп, що передає сигнал від положення крила на електромотор vDrive®. За рахунок цього у разі обсівів країв поля чи руху по дузі витримується точна розкладка насіння, немає загущених чи розріджених сходів.

Приклад неправильного посіву — загущені та зріджені посіви

Приклад впливу неправильного посіву на урожайність кукурудзи


20/20 SeedSense®

Блоком управління сівалки є монітор 20/20 SeedSense® з акселерометром, який вимірює вертикальний рух висівної секції і у разі виявлення нетипових відхилень чи вібрацій моментально сигналізує оператору. Монітор з’єднаний з сівалкою через CAN-шину, має власну антену для відслідковування положення сівалки на полі, формує карту поля та дає сигнал на відключення секцій при наїзді на вже засіяну площу. Також по карті поля можна перевірити сходи, адже кожна рослина після посіву має свої GPS координати. Додатково доступна можливість передачі інформації з монітору 20/20 SeedSense® на сервер FieldView, звідки Ви в режимі реального часу можете контролювати роботу оператора та стан посіву.


DeltaForce®

Важлива функція, яка практично довела свою цінність – це активна інтелектуальна гідравлічна система притискання кожної секції DeltaForce®. Її особливість в тому, що секція не провалюється в ґрунт, не переущільнює прикореневу зону рослини – тобто витримується задана глибина посіву, сходи рівномірні, внесення ЗЗР відбувається в одній фазі, рослини не конкурують між собою та однаково отримують мікро- та макроелементи. А сукупним результатом цього є отримання запланованої урожайності Вашим господарством.

Ми порівнювали автоматичну систему контролю притискного зусилля DeltaForce® з двома налаштуваннями притискного зусилля на секцію.

Проаналізувавши результати досліджень в шести місцях автоматична система контролю притискного зусилля DeltaForce® збільшила врожайність кукурудзи на 0.403 т/га в порівнянні з надмірним, і на 1,35т/га в порівнянні з недостатнім


SpeedTube®

Для швидкісного посіву до 20 км/год доступна можливість комплектації сівалки елеваторами SpeedTube®, які мають незалежний електропривід та підлаштовуються під швидкість посіву. Їхнє призначення – це подача насіння від висівного апарату на дно борозни. Тобто висота падіння насінини складає 5 см, а не стандартні 40 см, що важливо при роботі на високих швидкостях. Правильне розміщення насіння незалежно від швидкості руху збільшує продуктивність та ефективність.


SmartFirmer

Найновітніша розробка, яка встановлюється на сівалки Massey Ferguson 9000 VE та яка отримала Золоту відзнаку в Міжнародному технічному конкурсі InterAGRO Innovation Award 2018 – це високочутливий сенсор SmartFirmer, який при посіві в реальному часі робить сканування ґрунту більше як 100 разів в секунду, визначаючи: температуру ґрунту, вологість, вміст рослинних решток та чистоту борозни, тип ґрунту (в пам’яті сенсора знаходяться дані про більше 200 різновидів ґрунтів). SmartFirmer дає Вам видимість температури та вологості ґрунту на глибині посіву в режимі реального часу. Адже посів у ґрунт з недостатнім рівнем вологи чи низькою температурою напряму впливає на якість сходів.

Додатково на сівалки Massey Ferguson 9000 VE доступні на вибір колтера для роботи по мінімальній чи нульовій технології, розгортачі рослинних решток, розгортачі верхнього шару ґрунту. Тобто Ви можете підібрати саме ті опції, які якнайкраще підійдуть під технологію обробітку ґрунту у Вашому господарстві. Також ці сівалки доступні як з сухими, так і з рідкими добривами. Всі особливості вищевказаних систем на практиці Ви зможете побачити на літньому дні поля Crop Tour під егідою AGCO та компанії АМАКО Україна, де будуть закладені демоділянки з різною глибиною посіву, з різним притискним зусиллям секцій з DeltaForce®, з різним швидкісним режимом з SpeedTube®. І на власному досвіді побачити переваги у використанні цих інноваційних рішень.

Технічні рішення від Precision Planting та бренду Massey Ferguson уже сьогодні доступні у компанії АМАКО Україна. Тому не гайте часу, звертайтесь до регіональних представництв компанії за додатковою інформацією, ми раді будемо запропонувати Вам передові рішення які сприятимуть примноженню Вашого прибутку.

Горобець Андрій, Чернецький Петро, ТОВ «АМАКО УКРАЇНА»